Co dělat bezprostředně po zakoupení želvy

27.12.2013 11:39

Co dělat bezprostředně po zakoupení želvy

Zde bych chtěl ve zkratce popsat, co se želvou dělat v prvních chvílích po jejím zakoupení.

1/ KLIDNÉ PROSTŘEDÍ

Mějme na paměti, že transport je pro želvu, i když netrpí nějak extrémně stresem, určitou změnou prostředí. Proto želvě dopřejeme především dostatek klidu, aby se co nejdříve v novém prostředí zabydlela. První dva dny jí bereme co nejméně do rukou a necháme jí čas a klid, aby si osvojila nový prostor terária.

2/ TEPLOTA

Pokud měla želva chladný transport (její tělesná teplota je snížená), ihned jí umístíme na klidné místo v pokojové teplotě, zhruba na dvě hodiny. Poté ji přemístíme do terária a opatrně vyhřejeme. Teplota pod žárovkou by měla být okolo 40-45°C a v okolním prostoru 28-30°C. To, aby se želva přes den vyhřála, je velmi důležité. Nesmíme zapomínat, že je to studenokrevné žvíře. Když nebude mít dostatek tepla (nevyhřeje se na svou "provozní teplotu"), nebude aktivní, může přestat přijímat potravu a to se stává často příčinou prvotních problémů bezprostředně po zakoupení želvy. Přes noc naopak nesvítíme, teplota může klesnout i na 18-20°C.

3/ POTRAVA

Do terária dáme želvě trochu zeleného krmení (listy pampelišek nebo čínské zelí) a mělkou misku s vodou. Pokud bude mít chuť, tak se napije a nažere. V prvních dnech nekrmíne žádnou "těžkou" potravou (granule apod.).

4/ KOUPEL

Když se želva dostatečně vyhřeje a zabydlí (nejdříve tak druhý den), dáme do plastové přepravky trochu vlažné vody a želvu vykoupeme. Když bude mít potřebu, tak se napije, nebo naopak vyprázdní a celkově zaktivuje. Poté želvu zase umístíme do terária a dopřejeme ji dostatek času, aby se v novém prostředí zaklimatizovala.

—————

Zpět